Aile Danışmanı Klinik Açabilir Mi? | Aile Danışmanlığı Sertifikası
+90 (322) 458 0 458 & +90 (507) 204 61 82
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aile Danışmanı Klinik Açabilir Mi?

Aile Danışmanı Klinik Açabilir Mi?

Aile Danışmanı Klinik Açabilir Mi?

Aile danışmanı, ailelerin akıl ve ruh sağlığı için psikolojik destek veren kişidir. Aile danışmanı unvanı olan kişiler mesleki faaliyetlerini farklı şekillerde sürdürebilir. Aile danışmanı, ilk olarak aile danışmanlık merkezi ve özel muayenehanelerde psikolojik destek verir. Ancak genelde aile danışmanı klinik açabilir mi diye çok merak edilir. Aile danışmanı olarak faaliyet gösteren kişiler bulundukları meslekte belli şartlar ile;

 • Aile danışmanlık merkezinde çalışabilir.
 • Aile danışmanlık merkezi de açabilir.

Ancak şartları yerine getirmesi ve yasal mevzuat çerçevesinde prosedürlere uyulması gerekir. Aile danışmanı klinik açabilir mi diye merak edenler klinik değil aile danışmanlık merkezi açabileceklerini bilmeliler. Resmi olarak psikolojik danışmanlık hizmeti vermek için 2 şarttan birini yerine getirmelisiniz.

 1. Klinik psikolog unvanı almalısınız.
 2. Aile danışmanlık merkezinde çalışmalısınız.

Aile danışmanlık merkezi, aile danışmanlarının psikolojik danışmanlık vermesi için fırsat sunar. Kendi işinizin patronu olmak dışında sevdiğiniz mesleği de yaparsınız. Başarılı oldukça hem adınız hem de kliniğinizin adı duyulur. Aile danışmanı klinik açabilir mi diye düşünenler şu adımlara dikkat etmelidir.

 1. Aile danışmanlık sertifikası olmalıdır.

Aile danışmanlık sertifikası olmayan kişiler boşuna aile danışmanı klinik açabilir mi diye merak etmesin. Çünkü aile danışmanlığı sertifikası almak yasal mevzuat için en önemli şarttır. Aile danışmanı olmadan aile danışmanlık merkezi açamazsınız. Aile danışmanlığı sertifikası için Ömür Boyu Eğitim Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Aile danışmanı olmak için;

 • Aile danışmanlığı eğitimi sertifikası 620 saat
 • Aile danışmanlığı eğitimi 480 saat

Eğitim seçenekleri vardır. Yasal mevzuata göre aile danışmanı olmak için ilgili alanda 450 saat eğitim almak yeterlidir. Ancak bu eğitim merkezi 480 saat eğitimle sertifikada farkını ortaya koyar. Danışmanlık yaptığınızda işinize yarayacak bazı eğitimler de ekstra verilir.

 1. Aile danışmanı ya da aile danışmanlığı meslek elemanı olmalıdır.

Klinik açmayı düşünenler bu adımı da mutlaka unutmamalıdır. Çünkü yasal prosedürlere göre aile danışmanı yanında başka bir aile danışmanı ya da meslek elemanı çalıştırmalıdır. Aile danışmanı, özel muayenehane açmak istediğinde bu şart aranmaz. Ancak aile danışmanlık merkezi açmak isteyenler için bu adım önemlidir.

Diğer personellerin sayısı, ortak olarak aile danışmanı veya meslek elemanı işe almak size kalmıştır. Gerekli şartları sağladıktan sonra personel sayınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

 1. Aile danışmanlık merkezi açarken, kullanılacak merkezde hangi birimlerin olması gerektiği yasal olarak belirlenmiştir.

Aile danışmanı klinik açabilir mi sorusunun cevabı kadar yapacaklarınız da önemlidir. Aile danışmanlık merkezi açarken;

 • Danışmanlık odası
 • Bekleme salonu
 • Müdür odası

olarak kullanılacak odalar zorunludur. Bunlara ek olarak dilerseniz aile danışmanı sayısına göre oda tahsis edebilirsiniz. Ancak aile danışmanlık merkezi için il müdürlüğü arşiv odası ve oyun odası gibi ek mekanlar da isteyebiliyor. Aile danışmanlık merkezi için tutacağınız yer ne kadar büyükse ileride o kadar fazla ve farklı hizmet de verebilirsiniz.

 1. Aile danışmanlık merkezi açmak için gerekli evraklar eksiksiz olmalıdır. Evrakları teslim edip ofisinizi kontrol edeceklerinden her şeyin tamam olması onay için önemlidir.
 2. Aile danışmanlık merkezi Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından kontrol edilir. Verdiğiniz evraklar, ortam ve çalışanlar kontrol edilir. Her şey beyan ettiğiniz gibiyse ve evraklarda eksiklik yoksa Valilik tarafından 15 gün içinde aile danışmanlık merkezi açma oluru verilecektir.
 3. Aile danışmanlık merkezi açıldıktan sonra ilgili defterleri ve prosedürleri tamamlayıp danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?